Obroża z impulsem elektrycznym
Dodane przez admin dnia Luty 02 2010 13:20:20
Od pewnego czasu właściciele niesfornych i bardzo agresywnych psów mają na nich sposób. Na rynku pojawiły się elektroniczne obroże sterowane pilotem. Gdy nasz pies nie słucha się, razi się go słabym impulsem elektrycznym.
Urządzenie to staje się coraz bardziej popularne wśród właścicieli psów, głównie ras agresywnych. Cała sprawa i zasada działania jest wprost banalna. Psu zakłada się na szyję specjalną obrożę zasilaną małymi bateryjkami a właścicielowi w dłoń pilot z antenką. Cały system ma zasięg kilkuset metrów.
Wiele osób testuje sprzęt najpierw na sobie by nie zrobić krzywdy swojemu pupilowi. Impuls jaki wytwarza się jest nieprzyjemny, ale nie jest szkodliwy, coś na wzór iskry z zapalniczki r11; wiem bo sam przetestowałem na sobie zanim założyłem to cacko psu. Nie można jednak nadużywać tego sposobu karcenia i karania psa. Obroża ma trzy możliwości. Na początku możemy psu wysłać ostrzeżenie r11; uruchomić wibrator znajdujący się w obroży. Jeśli to nie skutkuje możemy zastosować sygnał dźwiękowy a w ostateczności impuls elektryczny.

W przypadku zastosowania takiej obroży na psy bardzo agresywne musimy bardzo uważać. Ciągłe porażanie prądem może przynieść skutki odwrotne i jeszcze bardziej pobudzić agresję psów oraz uodpornić je na impuls. Nie należy również w ten sposób uczyć siadania, podawania zabawek czy też sikania w mieszkaniu. Jeśli nie wiecie w jaki sposób szkolić swoje psiaki skorzystajcie z porad zawodowych trenerów.

Trzeba pamiętać że u każdego psa impuls elektryczny może uczynić więcej złego jak dobrego. Pies zacznie się bać, uciekać zamiast reagować poprawnie na polecenia. Nie należy uczyć psa lęku, musi on kochać swojego opiekuna, dlatego obroże powinno stosować się pod fachowym nadzorem. Należy również najpierw sprawdzić czy dane zachowanie psa nie wynika z choroby lub zaburzeń genetycznych, u psów pełnych agresji taki impuls może wywołać nawet furię.

Obroże można kupić już od 150 zł. Mają zasięg kilkuset metrów i zasilane są dwiema 1,5-woltowymi bateriami. Są różne wersje, a te najbardziej wyszukane kosztują ponad 3000 zł, mają ogromny zasięg i większą siłę rażenia. Takich obroży używają myśliwi.